Surpriză în Cupa Mondială de schi alpin. Un tânăr de 21 de ani l-a bătut pe un sportiv cu experienţă

014 декабря 2015

Surpriză în Cupa Mondială de schi alpin! Liderul clasamentul general Marcel Hirscher a fost învins de un norvegian de 21 de ani în proba de slalom, care s-a desfăşurat în Franţa.

Henrik Kristoffersen a câștigat slalomul de la Val d'Isere din cadrul Cupei Mondiale de schi alpin. Norvegianul a fost cronometrat cu un minut 38 de secunde şi 87 sutimi şi astfel a obţinut a cincea sa victorie din carieră în Cupa Mondială.

Kristoffersen, în vârstă de 21 de ani, l-a învins pe experimentatul sportiv din Austria, Marcel Hirscher, care s-a clasat pe locul doi. Al treilea a fost germanul Felix Neureuther.

Marcel Hirscher a rămas totuși lider în clasamentul general, mărindu-şi avansul faţă de al doilea clasat, norvegianul Aksel Lund Svindal. Acesta are cu 123 de puncte mai puţine decât Hirscher.

Următoarea etapă a Cupei Mondiale de schi alpin la proba slalom va avea loc pe 22 decembrie. Competiţia se va desfăşura în staţiunea italiană Madonna di Campiglio.

În perioada 16-20 decembrie, schiorii vor concura în probele de coborâre.