**VIDEO** Chiricheș a marcat în Cupa Angliei! Reușită importantă pentru calificarea lui Tottenham

Vlad Chiricheș a marcat, miercuri, al doilea său gol în tricoul lui Tottenham Hotspur. Fundașul român a punctat în turul 3 al Cupei Angliei, în poarta lui Burnley. Londonezii s-au calificat în 16-imile de finală ale competiției, după victoria cu 4-2.

Fostul stelist a fost titular în echipa lui Mauricio Pochettino, fiind folosit pe flancul drept al defensivei.

Chiricheș a făcut un meci bun făcut în apărare și a urcat cu folos și în atac. Și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 49, când a profitat de o ieșire greșită a portarului Tom Heaton și a reluat în poartă o centrare a lui Paulinho, dintr-un corner de pe stânga.

VEZI AICI GOLURILE DIN MECIUL TOTTENHAM-BURNLEY 4-2

A fost golul prin care Tottenham a preluat conducerea pentru prima dată în întâlnirea de miercuri. Burnley a condus cu 2-0, după golurile lui Sordell (3) și Wallace (8), dar londonezii au revenit și au egalat până la finalul primei reprize, grație reușitelor lui Paulinho (10) și Capoue (45+2).

După Chiricheș, în poarta oaspeților a punctat și Danny Rose (52), care a închis tabela la 4-2.

Chiricheș a încasat și un cartonaș galben, pentru un fault (70). A stat pe teren până în minutul 80, când Pochettino l-a înlocuit cu Eric Dier

În urma acestei victorii, Tottenham Hotspur s-a calificat în 16-imile de finală ale Cupei Angliei.

VIDEO Primul gol al lui Chiricheș în tricoul lui Tottenham a fost marcat în sezonul trecut de Premier League, pe terenul lui Fulham.