Columbia a câștigat „amicalul” revelațiilor, în fața Belgiei, la Bruxelles

></p><p>A patra națională a lumii, conform rankingului mondial, a vizitat-o pe cea de-a cincea în topul FIFA Coca-Cola, pentru un amical de lux, la Bruxelles. <strong>Columbia</strong> a câștigat cu 2-0 în deplasarea din <strong>Belgia</strong>, în ciuda faptului că „diavolii roșii” au dominat prima repriză în mod categoric. În poarta columbienilor s-a aflat Faryd Mondragon, în vârstă de 42 de ani, care va fi cel mai bătrân fotbalist de la CM 2014 din Brazilia.</p><p>Singurul fotbalist din lume care a participat la șase campanii de calificare la Mondiale (1994-2014) a păstrat neperforată poarta Columbiei, în timp ce Mignolet, portarul secund al Belgiei și al lui Liverpool, a fost învins de două ori, de Falcao (minutul 52) și Ibarbo (67).</p><p>În fața a 40.000 de spectatori, printre care și Jose Mourinho - venit să-și vadă elevii de la Chelsea (Hazard, De Bruyne, Lukaku, Courtois), dar și pe Radamel Falcao, pe care vrea să-l transfere la Londra -, Columbia s-a apărat cu succes în prima repriză unui asalt total al belgienilor. Benteke și De Bruyne au ratat primele două ocazii ale meciului, pentru ca apoi Falcao (minutul 16), să-l pună la grea încercare pe Mignolet.</p><p>În a doua repriză, Falcao a deschis scorul, în minutul 52, după o pasă splendidă de la James Rodriguez, colegul său de la Monaco. A fost momentul în care Belgia a căzut psihic, începând o perioadă de dominare a sudamericanilor, care nu s-a terminat decât cu golul al doilea, în minutul 67, înscris de Ibarbo, tot după o pasă de la James Rodriguez, din lovitură liberă.</p><p>Columbia a fost aproape de 3-0, dar Mignolet s-a opus umilinței în finalul partidei.</p><p><span style=Echipele de start:

Belgia: Mignolet - Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Witsel, Defour (Mirallas, 57), Fellaini, De Bruyne (Lukaku, 57), Hazard (Mertens, 65) - Benteke (Dembele, 73)
Antrenor: Marc Wilmots

Columbia: Mondragon - Arias, Perea, Zapata, Armero - Carlos Sanchez (Mejia, 83), Ramirez (Aguilar, 62), James Rodriguez (Torres, 78) - Cuadrado (Guarin, 67), Muriel (Ibarbo, 59) - Falcao (Jackson Martinez, 70)
Antrenor: Jose Pekerman