Moldova a obţinut BRONZUL la Campionatul European de haltere din Norvegia

Natalia Prişcepa a câştigat trei medalii de bronz la Campionatul European de haltere din Norvegia. Sportiva din Moldova a concurat în categoria de greutate de până la 75 de kilograme şi a reuşit să câştige câte o medalie la probele smuls și aruncat, dar şi la total.

Prişcepa şi-a asigurat medaliile de bronz după ce a ridicat în total 240 de kilograme.

Prişcepa este a doua reprezentantă a țării noastre care a urcat pe podium la Europenele din acest an. Zilele trecute, Iuri Dudoglo a câştigat medalia de bronz în proba aruncat a categoriei de până la 62 de kilograme.

Moldova a fost reprezentată la competiţia continentală de patru sportivi. Pe lângă Natalia Prişcepa şi Iurie Dudoglo, la Europene au mai evoluat Alexandru Şpac şi Alexandru Dudoglo.

Şpac s-a clasat pe locul nouă, iar Alexandru Dudoglo a ratat toate încercările.