**VIDEO** Mircea Lucescu și-a scos echipa de pe teren la partida amicală cu Olimpik Donețk

Șahtior Donețk, formația pregătită de Mircea Lucescu, a profitat de pauza competițională și a disputat o partidă amicală cu Olimpik. Meciul jucat pe stadionul Bannikov din Kiev n-a durat însă decât 40 de minute.

Mircea Lucescu a intervenit prompt și a cerut centralului partidei să fluiere finalul cu 5 minute înainte de pauză. Jocul a fost unul dur încă de la început iar până la faza care l-a determinat pe Lucescu să pună capăt meciului centralul acordase deja 3 cartonașe galbene.

În minutul 39, la o fază banală de la mijlocul terenului, Nem a avut o intervenție extrem de dură. Brazilianul de 22 de ani al campioanei Ucrainei a intrat cu ambele picioare înainte la un adversar însă acesta s-a ferit la timp.

></p><p>Un jucător al lui Olimpik a șutat atunci balonul direct în mijlocașul Șahtiorului și de acolo spiritele s-au închis. Lucescu a intrat atunci pe teren și a hotărât să-și retragă echipa și să încheie meciul în minutul 40, când scorul era 0-0.</p><p style=VEZI AICI ÎNCIDENTELE DE LA MECIUL ȘAHTIORULUI

Echipele:

Șahtior: Kanibolotsky. Ilsinho, Duts, Volovyk, Ishmaily, Fernando, Wellington, Dentinho, Teixeira, Bernard, Haldkyi
Rezerve: Sarnavskiy, Kucher, Marlos, Azevedo, Tyson Bezborodko, Bilonog
Antrenor: Mircea Lucescu

Olimpik: Litovka, Tishchenko, Ditatyev, Mishchenko, Ivanov, Ogirya, Doroshenko, Isa, Drachenko, Kadymyan, Lysenko
Rezerve: Shevchenko, Oleinik, Sitnic, Doronin, Semenina, Eremenko, Odintsov
Antrenor: Roman Sanjar