Coritiba - Gremio 2-0. Prima victorie a sezonului pentru gazde. Greșeli mari în apărarea lui Scolari!

**Coritiba - Gremio 2-0.** Prima victorie a sezonului pentru gazde. Greșeli mari în apărarea lui Scolari!

Coritiba a obținut prima victorie a sezonului, 2-0 în fața lui Gremio Porto Alegre, duminică dimineață, profitând de o serie de greșeli imense în defensiva echipei antrenate de fostul selecționer al Braziliei și al Portugaliei, Luis Felipe Scolari.

Thiago Galhardo a deschis scorul în minutul 27, din pasa lui Ruy. Peste doar câteva minute, fundașul oaspeților, Erazo, a marcat în proprie poartă după un șut al lui Matias Rodriguez (34) și a închis tabela la 2-0.

Meciul s-a disputat în cadrul etapei a doua din campionatul brazilian, iar pentru Coritiba a fost prima victorie. În runda inaugurală, echipa lui Marquinhos Santos a pierdut cu 1-2 pe terenul lui Chapecoense.

Echipele:

Coritiba: Bruno - Norberto Neto, Welinton, Leandro Almeida, Ivan - Helder, Joao Paulo - Rosinei (90 Baiano), Ruy, Thiago Galhardo (90+3 Wallyson) - Raphael Lucas (80 Negueba);
Antrenor: Marquinhos Santos;

Gremio: Marcelo Grohe - Rodriguez, Pedro Geromel, Erazo, Junior (33 Yuri Mamute) - Walace (76 Fellipe Bastos), Marcelo Oliveira - Giuliano, Maicon, Luan - Pedro Rocha (64 Everton);
Antrenor: Luiz Felipe Scolari.