Roman Moustopoulos, cel mai spectaculos succes de la GP de judo de la Tașkent

017 октября 2014

**Roman Moustopoulos,** cel mai spectaculos succes de la GP de judo de la Tașkent

Israel, Germania, Mongolia și Grecia au obținut medaliile de aur în ziua a doua a Grand Prix-ului de judo de la Tashkent (Uzbekistan).

Categoria 63 kg. feminin a fost câștigată de vicecampioana mondială Yarden Gerbi din Israel care a învins-o pe Kathrin Unterwurzacher din Austria după o reușită acțiune de ștrangulare.

Medalia de aur la 70 kg. i-a revenit germancei Laura Vargas-Koch, care a trecut de o altă sportivă din Austria, Bernadette Graf, pe care a învins-o după un atac finalizat cu waza-ari.

La masculin, bătălia pentru aur la categoria 73 kg. s-a dat între doi judoka din Mongolia. Câștig de cauză a avut Nyam-Ochir Sainjargal, medaliatul cu bronz de la Jocurile Olimpice de la Londra care l-a învins pe fostul campion mondial Tsaganbaatar Khashbaatar.

Sâmbătă la Digi Sport 3, ÎN DIRECT de la ora 15:00, au loc meciurile pentru medalii de la categoriile 90, 100 și +100 kg. masculine, 78 și +78 kg. feminin.

România a câștigat în prima zi două medalii de aur prin Andreea Chițu la 52 kg. și Corina Căprioriu la 57 kg.