HC Odorhei a fost învinsă de Braga la patru goluri în turul finalei Cupei Challenge

**HC Odorhei a fost învinsă** de Braga la patru goluri în turul finalei Cupei Challenge

HC Odorhei a fost învinsă de formaţia portugheză Liberty Seguros ABC Braga cu scorul de 32-28 (18-14), duminică seara, la Braga, în prima manşă a finalei Cupei Challenge la handbal masculin.

Lusitanii au controlat partida de la un capăt la altul şi au obţinut un avantaj care ar putea, totuşi, fi întors în retur de harghiteni.

Liberty Seguros a condus cu 2-0 (min. 2), 3-1 (4), 5-3 (6), apoi diferenţa a crescut la trei goluri, 6-3 (7). HC Odorhei a revenit, a redus din diferenţă (8-7, 9-8), iar apoi a restabilit egalitatea, 10-10 (17). Gazdele au trecut din nou la cârma jocului şi a avut din nou două goluri (12-10), iar apoi trei (15-12), la pauză fiind cea mai mare diferenţă, 18-14.

În repriza secundă, portughezii s-au desprins la şapte goluri, 21-14 (35), dar echipa pregătită de Vlad Caba a revenit în joc şi a redus din diferenţă, până la trei goluri, 25-22 (49). Gazdele au mai avut apoi cinci goluri pe tabelă, 29-24 (56), harghitenii au înscris de trei ori la rând, dar Liberty Seguros ABC/UMinho a obţinut victoria cu scorul de 32-28.

Joao Pinto a fost cel mai bun marcator al gazdelor, cu 7 goluri, restul fiind marcate de David Tavares - 5, Nuno Pereira - 5, Ricardo Pesqueira - 4, Fabio Antunes - 3, Pedro Seabra Marques - 3, Carlos Martins - 2, Diogo Branquinho - 2, Bruno Dias - 1.

Pentru HC Odorhei au înscris: Andrei Mihalcea - 7 goluri, Hunor Konya - 7, Goran Kuzmanoski - 6, Ionuţ Ramba - 3, Lazo Majnov - 2, Chike Osita Onyejekwe - 2, Botond Ferenczi - 1.

Meciul a fost arbitrat de lituanienii Vaidas Mazeika şi Mindaugas Gatelis, iar delegat EHF a fost austriacul Anton Schlick. Returul va avea loc pe 24 mai, de la ora 17:00, la Odorheiu Secuiesc.