Campioana Shelly-Ann Fraser-Pryce a dezamăgit prin evoluţia sa la Liga de Diamant de la Shanghai

Surpiză de proporţii în cea dea doua etapă a supercircuitului de atletism Liga de Diamant de la Shanghai! În prima zi a competiţiei, dubla campioană olimpică Shelly-Ann Fraser-Pryce a dezamăgit prin evoluţia sa şi s-a clasat doar pe locul cinci în proba de 100 de metri.

Atleta din Jamaica, Shelly-Ann Fraser-Pryce a avut o evoluţie sub aşteptări la Liga de Diamant din de la Shanghai.

Sportiva s-a clasat pe locul cinci în proba de 100 de metri, fiind cronometrată cu 11 secunde şi 25 de sutimi, cu 27 de sutimi mai lentă decât învingătoarea Blessing Okagbare din Nigeria. Medalia de argint a fost câştigată de Torie Bowie din Statele Unite, iar Michelle-Lee Ahye din Trinidad şi Tobago s-a clasat pe locul trei.

Kirani James din Grenada a câştigat proba de 400 de metri. El s-a impus în faţa americanulilor Tony McQuay şi LaShawn Merritt.

Următoarea etapă a supercircuitului de atletism, Liga de Diamant va avea loc pe 30 mai în oraşul Eugene din statul american Oregon.