Parizienii luptă şi pentru cupă

018 декабря 2014

PSG a răzbunat în optimile Cupei Ligii Franţei eşecurile din ultimul timp, cu Barcelona şi Guingamp după ce s-a impus cu ceva emoţii, scor 3-1 împotriva lui Ajaccio.

În lipsa lui Ibrahimovic, Thiago Silva şi Thiago Motta, David Luiz a fost căpitan. Lovitura a dat-o însă purtătorul banderolei din tabăra gazdelor. În minutul 27, Cavalli a înscris din penalty. PSG a restabilit egalitatea abia în repriza secundă prin Cavani. Cu zece minute înainte de final, a venit şi golul descătuşării din partea tânărului Aurier. Până la ultimul fluier Bahebeck a stabilit scorul final, PSG merge în sferturile Cupei. În această fază a competiţiei au mai ajuns Lille şi AS Monaco, după ce au învins doar după executarea loviturilor de departajare pe Bordeaux, respectiv Olimpique Lyon.