Cei mai buni snowboarderi din lume au concurat în cea de-a doua etapă a Cupei Mondiale

Cea de-a două etapă a Cupei Mondiale de snowboard extrem s-a desfăşurat pe stadionul Olimpic din Innsbruck, acolo unde a fost instalată o pârtie specială cu o lungime de 150 de metri cu două rampe.

La concurs au participat 27 de sportivi, care au făcut spectacol pentru miile de spectatori prezenţi la eveniment.

Competiţia a fost câştigată  de norvegianul Stale Sandbech. Acesta l-a învins în finală pe finlandezul Peetu Piironen. Sandbech a primit din partea arbitrilor 81,90 puncte, cu două mai multe decât medaliatul cu argint. Pe ultima treaptă a podiumului s-a clasat un alt norvegian, Emil Ulsletten, care l-a învins în finala mică pe japonezul Yuki Kadono.

Următoarea etapă a Cupei Mondiale de snowboard va avea loc pe 21 februarie, la Los Angeles. Competiţia va avea loc pe cunoscutul stadion Rose Bowl, care are o capacitate de 92.000 de locuri.