Classic Chişinău a remizat cu Sandefjord din Norvegia, scor 2-2

019 августа 2016
Classic Chişinău a debutat cu o remiză în preliminariile Cupei UEFA la Futsal. Campioana Moldovei a încheiat la egalitate partida cu formaţia norvegiană Sandefjórd, scor 2-2.
Classic a început bine partida şi a deschis scorul în minutul 4 prin Sergiu Nicolaiciuc.
Nordicii au restabilit echilibrul pe tabela de marcaj peste doar patru minute, când a înscris Devig.
Sandefjórd a preluat conducerea în minutul 36, însă Classic nu s-a lăsat bătută şi a reuşit să evite înfrângerea.
Cu două minute înainte de finalul meciului golul egalizator a fost marcat de acelaşi Sergiu Nicolaiciuc.
În celălalt meci al grupei, nemții de la Hamburg Panthers au învins formația galeză Cardiff University cu scorul de 6-2.
Astăzi vor avea loc partidele etapei a doua. Classic va întâlni-o pe Cardiff University, iar Sandefjord se va duela cu Hamburg Panthers.
Meciurile grupei C din cadrul primei etape preliminare a Cupei UEFA se desfăşoară pe Futsal Arena FMF din comuna Ciorescu.
În faza următoare a competiției se califică doar câştigătoarea grupei.