Spaniolii au dominat o nouă etapă în Campionatul Mondial de motociclism extrem. Eroul zilei a fost Toni Bou

Spaniolii au dominat o nouă etapă în Campionatul Mondial de motociclism extrem. Trei sportivi iberici au făcut spectacol şi au ocupat toate cele trei trepte ale podiumului. Eroul zilei a fost Toni Bou.

Spaniolul Toni Bou a avut o evoluţie senzaţională în etapa Cupei Mondiale de Motociclism extrem care s-a desfăşurat în Marea Britanie. El s-a impus categoric în faţa compatrioţilor săi, Raga Adam şi Fajardo Jeroni, care au completat podiumul.

Toni Bou este cel mai de succes sportiv al probei Trial din ultimii ani. În 2013, el a câştigat al şaptelea titlu mondial, asigurându-şi medalia de aur cu două etape înainte de final. Toni Bou, în vârstă de 26 de ani, a câştigat 35 de etape din cele 55 la care a participat, dintre care ultimele 20 de victorii au fost consecutive.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de motociclism extrem va avea loc în perioada 26-27 iulie, în Franţa.