Ajaccio–Marseille 1-3. Super-gol Gignac și criză totală la echipa lui Mutu!

></p><p><strong>Olympique de Marseille a adâncit criza în care se afla Ajaccio, pe care a învins-o în deplasare cu 3-1.</strong></p><p>Fără Mutu și Popescu, neconvocați, corsicanii l-au putut admira în prima repriză pe Gignac. Atacantul lui OM a luat la țintă barele porții lui Ochoa, în primele 20 de minute. Payet a deschis scorul după centrarea lui Abdallah, însă avantajul oaspeților a durat doar patru minute.</p><p>Venezueleanul Perozo a egalat dintr-un ofsaid nesemnalizat. Gignac a reușit golul serii, cu o execuție splendidă și Marseille a intrat la vestiare cu un gol avans.</p><p>Oaspeții au stabilit scorul final la nici un sfert de oră după pauză, iar Elie Baup a sărbătorit cu o victorie meciul 500 din carieră.</p><p><span style=ECHIPELE

Ajaccio (4-3-3): Ochoa - Hengbart, Perozo, Dielna, Crescenzi - Andre, Pierazzi, Lasne - Eduardo (72 Arrache), Cavalli (63 Goncalves), Tallo (59 Camara). Antrenor: G. Bracconi

Marseille (4-2-3-1): Mandanda - Abdallah, N'Koulou, Diawara, Mendy - Romao, Cheyou - Thauvin (86 Khelifa), Valbuena (73 Lemina), Payet - Gignac (79 J. Ayew). Antrenor: E. Baup