Dacia Chişinău, ELIMINATĂ din Liga Europei. S-a întâmplat aseară în meciul cu Zilina

Foto simbol: publika.md

Dacia Chişinău a ratat calificarea în turul trei al Ligii Europei. Echipa pregătită de Igor Dobrovolski a pierdut categoric partida retur cu Zilina, scor 2-4.

Slovacii au înscris primul gol prin Denis Vavra dupa 15 minute de joc. Pe la mijocul primei parti dacii au rămas în inferioritate numerică. Evghenii Lozovoi a fost eliminat după un fault dur la Letic.

Zilina şi-a mărit avantajul în repriza a doua. Miroslav Kacer şi Michal Skvarka şi-au trecut numele pe lista marcatorilor.

Dacia apoi a reușit să reducă din diferență. Eugen Cociuc a înscris cu un șut plasat, după o pasă a lui Vasili Pavlov. Jakub Paur a refăcut diferența de trei goluri pe tabelă, după ce a înscris în urma unui corner executat de către Benes.

Cu trei minute înainte de încheierea meciului, Petru Leucă a stabilit rezultatul final al partidei. Jucătorul Daciei a înscris golul doi al "lupilor-galbeni" după ce a profitat de o eroare a slovacilor. Leucă a pătruns în careu și l-a învins pe portarul Volosak cu un șut în forță.

Scor final 2-4, iar Dacia este eliminată din preliminariile Ligii Europei.