Fostul membru al lotului olimpic al Moldovei Ion Luchianov a devenit vicecampion al Rusiei

Atletul Ion Luchianov,  în vârstă de 33 ani, a ajuns al doilea la finişul probei de 3 000 de metri cu obstacole la Campionatul Rusiei la atletism, de la Kazan.

Luchianov a parcurs distanţa în opt minute şi 26,19 secunde, fiind întrecut doar de Nikolai Ciavkin, din Ekaterinburg, care a ajuns la finiş cu şase zecimi de secundă mai devreme. În competiţia de la Kazan, Luchianov a figurat ca reprezentant al regiunii Moscovei.

Aceasta a fost prima medalie cucerită de sportiv de la plecarea din Moldova. Luchianov a reprezentat ţara noastră până în luna decembrie a anului trecut, când a depus o cerere la Federaţia de profil în care a solicitat să fie exclus din lotul naţional.

Ion Luchianov a ajuns în finala probei de 3 000 de metri garduri la ultimele două ediţii ale Jocurilor Olimpice. În 2009, a câştigat aurul la Universiada din Belgrad, iar în 2010, sportivul a cucerit bronzul la Campionatul European.