Casillas a încasat primele goluri de când apără la FC Porto

**VIDEO** Casillas a încasat primele goluri de când apără la FC Porto

Iker Casillas a plecat de la Real Madrid după 25 de ani în care a apărat poarta grupării "blanco" și din această vară este jucătorul lui FC Pordo. După un debut reușit între buturile lusitanilor, Casillas a încasat și primele goluri.

FC Porto a pierdut primul amical din această vară. Vicecampioana Portugaliei a fost învinsă în Germania, pe terenul celor de la Borussia Monchengladbach. Nemții s-au impus cu 2-1 într-un meci în care Iker Casillas a fost integralist.

Gazdele au deschis scorul în minutul 20 prin Stindl Lars și până la pauză și-au dublat avantajul. Ibrahima Traore a punctat pentru 2-0 în minutul 38. Casillas nu s-a descurcat la fel de bine ca în meciul cu Duisburg, iar presa internațională scrie că ambele șuturi din care nemții au marcat erau parabile.

În repriza secundă lusitanii au redus din diferență. La doar 4 minute de la reluare Aboubakar a stabilit scorul final, trimițând sub bară o centrare venit din flancul drept al ofensivei portugheze.