Lituanienii de la Zalgiris au fost eliminaţi de Barcelona din Euroliga la baschet

Zalgiris a pierdut partida jucată împotriva Barcelonei şi este deja eliminată din cursa pentru sferturile Euroligii de baschet. De partea cealaltă, catalanii îşi aşteaptă deja adversarul pentru următoarea rundă după victoria obţinută la Kaunas.

Zalgiris Kaunas a pierdut meciul cu scorul 72-83 şi nu mai are şanse să obţină calificarea în sferturile de finală ale Euroligii de baschet.

Lituanienii au condus în primul sfert, cu scorul de 15-14, însă oaspeţii au trecut rapid în avantaj. Barcelona avea un avans de nouă puncte la pauza mare, iar apoi şi-a mărit treptat diferenţa, în special datorită aruncărilor de trei puncte reuşite de Alex Abrines. Decarul catalan a ajuns la 16 puncte în acest meci şi a fost cel mai bun marcator al echipei catalane.

De partea cealaltă, James Anderson a reuşit 24 de puncte pentru Zalgiris şi a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului.

Formația blaugrana are 9 victorii în 12 meciuri şi este deja calificată în sferturile de finală ale Euroligii de baschet.