**VIDEO** Atalanta - Empoli 2-2. Gazdele au obţinut un punct printr-un gol marcat în prelungiri

Atalanta a scos un punct pe teren propriu împotriva lui Empoli, graţie unui gol marcat în prelungiri. Căpitanul German Denis şi-a salvat echipa la ultima fază şi a stabilit rezultatul final, 2-2.

Echipa lui Edy Reja s-a jucat cu focul la Bergamo, într-un duel important pentru partea de jos a clasamentului din Serie A.

Oaspeţii au lovit pe final de primă repriză, prin Saponara, însă Gomez a egalat după mai puţin de două minute. La următorul atac, Empoli putea să-şi asigure avantajul înainte de pauză, dar Maccarone şi Pucciarelli au ratat.

Ajuns la 35 de ani, coşmarul Stelei, Massimo Maccarone, a punctat până la urmă după o oră de joc, dar golul căpitanului Denis, din prelungiri, a salvat-o pe Atalanta.

Cu şase etape rămase până la final, cele două echipe sunt primele deasupra liniei retrogradării, la o distanţă importantă faţă de ocupanta primului loc retrogradabil, Cesena.

Atalanta: Sportiello - Benalouane (Emanuelson 75), Stendardo, Masiello, Drame - Cigarini, Carmona - Estigarribia (D'Alessandro 69), Moralez, Gomez (Bianchi 69) - Denis

Antrenor: E. Reja

Empoli: Sepe - Laurini (Barba 79), Tonelli, Rugani, Hysaj - Vecino, Valdifiori, Croce - Saponara (Mario Rui 86) - Maccarone, Pucciarelli (Zielinski 59)

Antrenor: M. Sarri