Calcă pe urmele tatălui său! Mick Schumacher a debutat cu succes în Formula 4

Mick Schumacher, fiul septuplului campion mondial de Formula 1, Michael Schumacher, a avut un debut cu succes în Formula 4. Tânărul pilot a fost al 19-lea pe grila de start şi s-a clasat pe locul 9 în cursa desfășurată pe circuitul de la Oschersleben, din nordul Germaniei. Astfel, el acumulat puncte din prima sa cursă.

Mick Schumacher, în vârstă de 16 ani, a obținut totodată primul său trofeu în întrecerile cu monoposturi. El a fost premiat cu trofeul pentru cel mai bun debutant.

Cursă a fost câștigată de compatriotul lui Schumacher, Marvin Dients, care este cu doi ani mai mare decât el.

După ce a fost premiat, Mick Schumacher a declarat că este mulţumit de evoluţia sa şi a recunoscut că nu a realizat că a cucerit deja un trofeu.

Mick Schumacher evoluează în Formula 4 pentru echipa olandeză Team van Amersfoort. Germanul va putea să-şi îmbunătăţească rezultatul în următoarea etapă, care va avea loc pe 7 iunie, în Austria.