**VIDEO** Ovidiu Herea, gol şi penalty ratat pentru Sion. Are 4 reuşite în acest campionat

Mijlocaşul român Ovidiu Herea a marcat un gol pentru FC Sion, care a învins-o categoric pe a doua clasată, Young Boys Berna, cu scorul de 6-2, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 35-a, penultima, a campionatului de fotbal al Elveţiei.

Herea a marcat penultimul gol al gazdelor, în min. 90+2, din penalty, după ce tot el ratase o lovitură de la 11 metri în minutul 90. Ex-rapidistul intrase pe teren în minutul 78, în locul lui Ebenezer Assifuah.

Pentru Sion au mai marcat Carlitos (12, 34), Daniel Follonier (19, 67) şi Michael Perrier (90+3), în timp ce golurile oaspeţilor au fost înscrise de Guillaume Hoarau (32) şi Alexander Gerndt (64).

Herea a marcat patru goluri în 17 partide jucate în această ediţie a SuperLigii din Ţara Cantoanelor.

În altă partidă, FC Lucerna, cu Cristian Ianu pe teren din minutul 70, a pierdut acasă, cu 0-1, meciul cu FC Zurich.

FC Basel, care îşi asigurase deja titlul de campioană, a remizat în deplasare cu FC Thun, 2-2.

Alte rezultate: St Gallen - Aarau 5-1, FC Vaduz - Grasshoppers Zurich 0-1.

În clasament, pe primul loc se află FC Basel, cu 75 puncte, urmată de Young Boys, 63 p, FC Thun, 52 p, FC Zurich, 50 p, St Gallen, 47 p, Sion, 45 p, Lucerna, 44 p, Grasshoppers Zurich, 43 p, FC Vaduz, 31 p, Aarau, 27 p (retrogradată).