Spectacol în Euroliga de baschet. Anadolu Istanbul a pierdut în faţa lui Olympiakos

Anadolu Istanbul a încercat să dea lovitura în Grecia, însă Olympiakos a câştigat partida după o evoluţie senzaţională în ultimul sfert. Meciul a avut loc în cadrul Euroligii la baschet.

Gazdele au condus cu 17-16 la finalul primului sfert, însă, la pauza mare, scorul era egal, 35-35. Anadolu a câştigat sfertul 3, dar ultimele minute ale meciului au fost de coşmar pentru turci.

Olympiakos a jucat perfect finalul şi s-a impus cu 86-75, la capătul unui duel în care principalul marcator a fost grecul oaspeţilor, Perperoglou, care a reuşit 23 de puncte.

Săptămâna viitoare, Olympiakos joacă în deplasare derby-ul cu ŢSKA Moscova, iar Anadolu primeşte vizita italienilor de la Olimpia Milano.

În celelalte meciuri, Fenerbahce a învins Unicaja cu scorul 78-63, Alba Berlina s-a impus în faţa formaţiei Steaua Roşie Belgrad cu 73-68, iar Laboral Kutxa a pierdut duelul cu Olimpia Milano, scor 85-99.