Chile a câştigat pentru al doilea an consecutiv Copa America

Chile a câştigat pentru a doua oară consecutiv Copa America. Şi de această dată chilienii au învins în finală reprezentativa Argentinei după loviturile de departajare.
În partida jucată la New Jersey, Argentina a avut o mare ocazie de gol în minutul 21 prin Gonzalo Higuain, care a scăpat singur cu portarul, dar a ratat. Cele două echipe au jucat încă din prima repriză în zece oameni, după ce chilianul Marcelo Diaz şi argentinianul Marcos Rojo au fost eliminați.
Timpul regulamentar s-a încheiat fără goluri, iar cele două echipe nu au reușit să "spargă gheața" nici în reprizele de prelungiri.
În seria penațty-urilor Chile s-a impus cu 4-2. Lionel Messi a fost unul din cei care au ratat pentru argentinieni, iar execuția decisivă i-a aparținut chilianului Francisco Silva.
După victoria echipei lor, suporterii chilieni au declanşat fiesta și la Santiago-de-Chile.
Chile şi-a trecut astfel în palmares al doilea trofeu continental: Copa America Centenario.