SURPRIZĂ DE PROPORŢII la Copa America! Brazilia a fost eliminată de Paraguay

Paraguay s-a calificat în semifinalele Copei America, după ce a învins, la Concepcion reprezentativa Braziliei, una din principalele favorite la titlu.

La finalul celor 120 de minute, scorul a fost egal, 1-1. Brazilienii au marcat primii, prin Robinho, în minutul 15, iar paraguayenii au reușit egalarea prin Derlis Gonzalez, în minutul 72, din penalty.

La loviturile de departajare, pentru Brazilia au marcat Fernandinho, Miranda și Coutinho, iar Everton Ribeiro și Douglas Costa au ratat. Pentru Paraguay au înscris: Martinez, Caceres, Bobadilla și Gonzalez, în timp ce Santa Cruz a ratat.

În semifinale, Paraguay va întîlni Argentina, în timp ce echipa statului Chile va juca împotriva selecționatei din Peru.

Este pentru prima oară în istoria competiţiei când toţi selecţionerii semifinalistelor vin din aceeaşi ţară. Jorge Sampaoli, Ricardo Gareca, Gerardo Martino şi Ramon Diaz sunt argentinieni.