Atletico - Betis 3-0. Prima dublă pentru David Villa, în ultimii doi ani

028 октября 2013

></p><p><strong>Atletico Madrid a făcut scorul etapei în meciul cu Betis Sevilla, din runda a zecea a campionatului Spaniei.</strong></p><p>Titularizat pentru prima oară de Diego Simeone, Oliver Torres a deschis scorul după 13 secunde. Mijlocașul de 18 ani a marcat cel mai rapid gol al acestui sezon și primul din istoria lui Atletico, în Primera Division.</p><p>Godin și Villa au fost și ei aproape de gol, cu două lovituri de cap, iar Diego Costa a încheiat prima repriză cu o mare ratare.</p><p>In minutul 53, David Villa a dus scorul la 2-0, după centrarea lui Filipe Luis. Patru minute mai târziu, fostul jucător al Barcelonei a înscris din nou. A fost prima dublă reușită de Villa, în ultimii doi ani.</p><p>Atacantul lui Atletico a continuat evoluția excelentă cu o pasă de gol. Villa i-a pasat lui Diego Costa, iar brazilianul a făcut 4-0, în minutul 65. Cel mai bun marcator din Primera Division a ajuns la 11 goluri marcate în 10 etape, cu trei mai multe decât Messi și Cristiano Ronaldo.</p><p>La ultima fază a meciului, căpitanul Gabi a stabilit scorul final: 5-0 pentru Atletico.</p><p>Echipa lui Diego Simeone are nouă victorii în zece etape și este la un punct în spatele Barcelonei, în clasament. Betis ajunge la cea de-a treia înfrângere consecutivă și rămâne pe locul 18.</p><p><span style=ECHIPELE

AtleticoCourtois - Juanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis, Gabi, Tiago ,Koke (Cristian Rodriguez, 68), Oliver (Adrian, 60), Villa, Diego Costa (Garcia, 77)

Antrenor: Diego Simeone

Real BetisSara (Andersen, 46) - Juanfran, Perquis, Jordi, Didac Vila, Nosa, Lorenzo Reyes (Jorge Molina, 46), Cedric, Matilla, Vadillo (Nono, 63), Chuli

Antrenor: Pepe Mel