**VIDEO** Club America - Benfica 0-0 (3-4 d.l.d.). Prima victorie a lusitanilor sub comanda lui Rui Vitoria

Benfica a câştigat primul meci sub comanda lui Rui Vitoria, însă abia la loviturile de departajare. Pe Azteca, într-un meci dominat de durităţile mexicanilor de la Club America, lusitanii au avut şansa deschiderii scorului după doar un sfert de oră.

Jonas a ratat însă de la 11 metri. Singurul moment important al restului de 75 de minute s-a petrecut la eliminarea lui Buron, după o intrare dură asupra lui Samaris.

Martinez a fost primul care a ratat la loviturile de departajare, urmat de Gaitan. S-a mers cap la cap până la 3-4, când Rosel a trimis peste poartă şi le-a permis lusitanilor să câştige primul meci de la International Champions Cup.

Club America (4-1-3-2): Munoz - Pimentel, Aispuro, Buron, Mares (Gurerrero 46) - Guemez (Martinez 46) - Quintero (Sanchez 77), Andrade (Coluba 46), Arroyo - Benedetto (Zuniga 46), Rivera (Rosel 77)

Benfica (4-4-2): Cesar (Ederson 82) - Eliseu (Santos 46), Gonzales (Marcal 46), Luisao (John 82), Fejsa (Cristante 65) - Talisca (Teixeira 83), Jardel, Almeida (Silvio 67), Pizzi (Samaris 67) - Jonas (Rodriguez 65), Gaitan