Udinese - Parma 4-2. Gazdele sunt pe podium în Italia, după a patra victorie

029 сентября 2014

**Udinese - Parma 4-2.** Gazdele sunt pe podium în Italia, după a patra victorie

Udinese continuă parcursul foarte bun în Serie A. ÎN DIRECT la Digi Sport 2, friulanii au bifat patra victorie din primele 5 etape, după 4-2 acasă cu Parma.

Totuși, echipa lui Stramaccioni a început timid meciul și s-a văzut condusă din minutul 22, după reușita puștiului de 18 ani, Jose Mauri.

Udinese a egalat 6 minute mai târziu prin Di Natale, servit excelent de Badu. Starul gazdelor a lovit din nou în minutul 44, când Widmer a centrat, iar Thereau a lăsat mingea inteligent pentru golul de 2-1.

Scorul pauzei avea să fie stabilit de Cassano, care a transformat cu stil un penalty obținut de Mauri. Udinese a trecut însă în avantaj în minutul 58, grație unui gol superb marcat de fundașul francez, Heurtaux.

Autorul unui gol de 3 puncte etapa trecută cu Lazio, Thereau a punctat în minutul 88 și a stabilit scorul final, 4-2.

Udinese este pe locul 3 în Italia, fiind depășită doar de AS Roma și Juventus.

Udinese (4-3-2-1): Karnezis - Widmer, Heurtaux, Danilo, Piris - Badu, Guilherme ('87 Pasquale), Allan - Kone ('66 Domizzi), Thereau - Di Natale ('71 Muriel)

Antrenor: Andrea Stramaccioni

Parma (4-4-2): Mirante - Mendes ('46 Santacroce), Felipe, Lucarelli, De Ceglie ('61 Belfodil) - Acquah, Jorquera ('65 Galloppa), Mauri, Gobbi - Cassano, Coda

Antrenor: Roberto Donadoni