Pilotul Formula 1 care a stabilit cel mai bun timp la calificările pentru Marele Premiu al Marii Britanii

05 июля 2015

Campionul mondial la Formula 1, Lewis Hamilton a stabilit cel mai bun timp în calificările Marelui Premiu al Marii Britanii, a noua etapă a sezonului.

Pilotul echipei Mercedes a fost cronometrat cu un minut 32 de secunde şi 248 miimi.

Astfel, Hamilton a obţinut al optulea pole position din acest sezon şi al patrulea consecutiv. Britanicul va fi urmat pe grila de start de colegul său de la Mercedes, Nico Rosberg.

Pilotul echipei Williams, brazilianul Felipe Massa a obţinut al treilea timp în calificări, iar coechipierul acestui, finlandezul Valtteri Bottas a înregistrat al patrulea rezultat.

Kimi Raikkonen de la Ferrari a reuşit să se poziţioneze pe grilă în faţa coechipierului său Sebastian Vettel şi va lua astfel startul de pe locul cinci, însă diferenţa dintre cei doi a fost mai mică de două zecimi de secundă.

Calificările de la Silverstone au fost cu ghinion pentru echipa McLaren. Fernando Alonso va fi al 17-lea pe grila de start, iar Jenson Button va fi al 18-lea.

Marele Premiu al Marii Britanii va avea loc duminică după amiază.