City face legea în Anglia

011 декабря 2017

Manchester City a trecut cu bine și de derby-ul cu rivala United. Guardiola l-a învins pe Mourinho, scor 2-1, iar City a mai făcut un pas spre titlu în Premier League, ajungând la 46 de puncte după 16 etape.  După victoria din derby-ul cu United, City a înregistrat un record în Premier League, oamenii lui Guardiola ajungând la 14 victorii consecutive. Nicio echipă din Anglia nu a mai reușit asta într-un singur sezon. Derby-ul s-a aprins pe finalul reprizei, atunci când David Silva a deschis scorul pentru oaspeți, iar Rashford a egalat în prelungiri pentru gazde. Otamendi a dat lovitura în repriza secundă, iar apoi Mourinho a mizat totul pe cartea atacului, după ce i-a introdus pe Ibrahimovic și Mata. A terminat meciul cu 4 atacanți, însă portughezul nu a avut nici șansă. În minutul 86, Martial a trecut pe lângă gol, Ederson fiind la post. În acest moment, diferența dintre Manchester City și Manchester United este de 9 puncte.