Jose Mourinho a obţinut prima victorie cu Manchester United în Campionatul Angliei

015 августа 2016
Jose Mourinho a obţinut prima victorie cu Manchester United în Campionatul Angliei. "Diavolii roşii" au învins în prima etapă gruparea Bournemouth.
Oaspeţii au deschis scorul la finalul primei reprize prin Juan Mata. Elevii lui Jose Mourinho şi-au dublat avantajul în minutul 59 după golul căpitanului Wayne Rooney.
Peste cinci minute a marcat superstarul Zlatan Ibrahimovic, care majorat scorul la 3-0.
Premier League este al patrulea campionat din top cinci ale Europei în care Ibrahimovic a debutat cu gol. Anterior reuşise aceeaşi performanţă în Serie A, Primera Division şi Ligue 1. Când juca la Ajax Amsterdam, Ibra a marcat chiar în primul meci disputat în Liga Campionilor.
Manchester United s-a impus la final cu 3-1 în faţa formaţiei Bournemouth, golul de onoare al gazdelor fiind marcat de Adam Smith.