"U" Cluj - CSU Craiova 0-2. Oltenii leagă două succese! Ogăraru, hulit de fani!

022 сентября 2014

CS Universitatea Craiova a obținut al succes din acest campionat! După victora din etapa trecută, de pe teren propriu, împotriva Oțelului (1-0), oltenii au repetat performanța și în deplasarea de la Cluj, contra Universității.

De la începutul partidei, pe teren a existat o singură echipă. Ratările au curs în valuri la poarta lui Veselovsky, salvat în două rânduri de bară: Nuno Rocha a trimis în transversală în minutul 25, pentru ca apoi fostul vasluian Madson să izbească și el stâlpul porții clujene cu un șut din afara careului (41).

Dacă la pauză s-a intrat fără goluri, acestea au venit până la urmă în repriza a doua. Mai întâi, Mușat a trimis în proprie poartă încercând să respingă o minge trimisă în careu de Nuno Rocha (49).

În minutul 63, Bancu a dus scorul la 2-0, după o combinație superbă cu Nuno Rocha, iar soarta partidei era jucată. Enervați la maximum de dominarea oaspeților, fanii Universității i-au cerut demisia lui George Ogăraru, antrenorul care l-a înlocuit pe Mihai Teja.

Până la ultimul fluier, argentianul Brandan a văzut două cartonașe galbene și a fost eliminat.

Scorul final a fost 2-0 pentru CSU Craiova, care bifează a doua victorie consecutivă cu Săndoi și Cîrțu pe bancă, în timp ce U Cluj rămâne cu doar două succese după 8 etape.

LIVE TEXT

Min 90+6. FINAL DE MECI! CSU Craiova s-a impus pe Cluj Arena și a bifat al doilea succes consecutiv în Liga 1. Universitatea a pierdut al treilea meci din ultimele patru etape.

Min 90+4. Ultima schimbare CSU Craiova: Nuno Rocha este înlocuit cu Mihăiță Pleșan

Spectatorii din tribunele arenei clujene nu mai au răbdare cu Ogăraru! Fanii lui U îi cer demisia noului antrenor, instalat în urmă cu două etape

Min 90+2. Viveiros primește și el un avertisment. Spiritele se încing pe final de meci.

Min 90+1. Brandan vede al doilea galben și este eliminat

Min 90. Partida este prelungită cu șase minute!

Min 88. Madson este avertizat!

Min 86. Bawab iese, accidentat, înlocuit de Băluță

Min 84. Ciupe a șutat de la 20 de metri, la colțul scurt, Bălgrădean la post respinge în lateral.

Min 81. Brandan primește un cartonaș galben

Min 80. Incidente la Cluj. Eugen Pârvulescu, conducătorul Universității, a fost trimis în tribune după mai multe discuții în contradictoriu cu arbitrul Comănescu

Min 70. Raul Costin este avertizat pentru un fault comis la Brandan

Min 68. Schimbare U Cluj: Achim îi ia locul lui Gravenberch

Min 64. GOOOOL CSU CRAIOVA! Mingea a circulat pe traseul Bawab - Nuno Rocha - Bancu, iar ultimul îl învinge pe Veselovsky printr-un șut frumos la colțul lung, din 8 metri

VEZI AICI FAZA VIDEO DE LA GOLUL 2

Min 63. Dacian Varga primește un cartonaș galben, la mai puțin de 5 minute de la intrarea pe teren

Min 58. Prima schimbare CSU: Dacian Varga este introdus în locul lui Târnăcop

Min 55. Altă ocazie mare CSU! Frăsinescu a trimis cu capul, la colțul scurt, complet nemarcat, dar a ratat de puțin spațiul porții

Min 48. GOOOL CSU CRAIOVA! Nuno Rocha a centrat în careu, iar Mușat a introdus mingea în proprie poartă!

VEZI AICI FAZA PRIMULUI GOL AL MECIULUI

Min 46. A început a doua repriză. La pauză, gazdele au mai făcut o schimbare: Kovacs i-a lăsat locul lui Stojanovic

Min 45+1. PAUZĂ! Cele două echipe intră la cabine cu tabela neschimbată, deși CSU Craiova a avut o mulțime de ratări monumentale!

Min 45. O altă ocazie mare pentru olteni: Nuno Rocha a reluat la colțul scurt, din câțiva metri, dar a ratat din nou ținta.

Min 41. Madson a reluat cu latul, din interiorul careului mic, nemarcat, dar Veselovsky a avut o paradă formidabilă

Min 34. Gravenberch a tras de la 22 de metri, la colțul lung, Bălgrădean a reușit să îndepărteze pericolul

Min 30. A DOUA BARĂ! Madson a șutat de la 20 de metri, la colțul lung, Veselovsky era bătut, dar a fost salvat de bară!

VEZI AICI BARA LUI MADSON

Min 26. Ogăraru face prima schimbare: Ninu îi ia locul lui Bratu

Min 25. BARĂ CSU CRAIOVA! Nuno Rocha a trimis cu capul în urma unei lovituri de la colț, mingea a lovit transversala!

VEZI AICI MAREA RATARE A LUI NUNO ROCHA

Min 23. Bawab a tras pe jos, pe mijlocul porții, dar Veselovsky a reușit să rețină

Înaintea fluierului de start, Mihăiță Neșu a apărut pe suprafața de joc și a fost aplaudat la scenă deschisă de spectatori și de loturile celor două echipe

Min 12. Boutadjine a tras plasat, de la 12 metri, la colțul lung, dar Bălgrădean a respins în corner

Min 10. Bawab a driblat portarul, însă și-a făcut mingea prea lungă și și-a micșorat unghiul. A tras spre poartă, dar mingea a fost respinsă de Ciupe în corner

Min 9. Nuno Rocha a șutat din carul mic, la colțul scurt, dar a nimerit plasa laterală

Min 7. Raul Costin a tras din interiorul careului, dar Bălgrădean a fost la post

Min 1. A început partida

></p><p><strong>Echipele de start: </strong></p><p><strong>Universitatea Cluj:</strong> Ciupe, Bratu, Neag, Muşat – Costin, Bucşa - Kovacs, Boutadjine, Viveiros - Gravenberch</p><p><strong>CSU Craiova:</strong> Bălgrădean – Achim, Acka, Frăsinescu, Vătăjelu – Brandan, Madson, Târnăcop – Bancu, Nuno Rocha, Bawab.</p><p> </p>                    </div>