031 января 2015

**VIDEO** Panathinaikos - Galatasaray 86-77. Ambele formații sunt în luptă pentru un loc în sferturile Euroligii

Panathinaikos și Galatasaray sunt în luptă directă pentru un loc în ”sferturile” Euroligii, iar disputa de la Atena i-a adus în avantaj pe greci.

Gazdele au controlat partida în prima parte și conduceau cu 42-27, la intrarea în pauza mare. Turcii au fost conduși și la diferență de 22 de puncte, dar și-au revenit în ultimul sfert. Au forțat chiar o victorie spectaculoasă și s-au apropiat la șase puncte de Panathinaikos.

Cu 16 puncte marcate în meci, Janis Blums a fost cel mai bun baschetbalist al gazdelor, mai ales că a punctat și în ultimele secunde și a asigurat succesul grecilor, 86-77.

Panathinaikos a bifat al treilea succes in Top 16 și este pe locul 4 în grupă, în timp ce Galatasaray rămâne cu o poziție mai jos.