Shakhtar spulberă tot în Ucraina

011 noiembrie 2012

Formaţia la care moldoveanul Alexandru Spiridon - Shakhtar a câştigat cu 4-0 derby-ul oraşului Donetsk contra concitadinei Metalurg.

Elevii lui Mircea Lucescu şi-au revenit rapid după eşecul dramatic din Liga Campionilor cu Chelsea, şi a reuşit a 15-a victorie din campionatul Ucrainei. Minerii nu au lăsat nicio şansă rivalilor din oraş, şi din minutul 23 scorul era 2-0. Mai întîi croato-brazilianul Eduardo l-a învins pe Oleksandr Bandura, după care perla lui Shakhtar Mkhitaryan a făcut 2-0.

Armeanul a înscris al 16-lea său gol al sezonului în minutul 37, iar Metalurg nu a avut replica în prima repriză. Ultima reuşită a fost semnată de Texeira în minutul 90+1.

Shakhtar a totalizat 45 de puncte, având 14 puncte peste Dnepr şi Dinamo Kiev. Minerii au marcat până acum 45 de goluri şi a încasat doar 6.

Metalurg - Shakhtar 0-4 (0-3)

Gol: Eduardo, 10 - 0-1, Mkhitaryan, 23 - 0-2, Mkhitaryan, 37 - 0-3, Texeira, 90+1 - 0-4

Metalurg: Bandura, Morozyuk, Mkrtchyan, Baranovskiy, Golaido (Ivanko, 79), Nelson, Danilo, Makridis, Dimitrov (Lazic, 46), Kazaryan (Edigaryan, 55), Traore

Shakhtar: Kanibolotskiy, Srna, Rakitskiy, Kucher (Chigrinskiy, 59), Raţ, Spepanenko, Fernandinho (Texeira, 46), Mkhitaryan, Willian, Ilsinho (Douglas Costa, 46), Eduardo.