Saxan a câştigat ultimul meci al etapei a 11-a din Divizia A

Saxan a obţinut o victorie cu 2-0 în ultima partidă a etapei a 11-a din Divizia A contra Olimpiei-2.

În cazul în care Bojîi marca în poarta celor de la Saxan după o ocazie uriaşă chiar în minutul 3, partida putea lua o cu totul altă turnură. Bojîi s-a trezit cu balonul la picior la 8 metri de poarta fotbaliştilor din Ceadîr Lunga, însă portalul lui Saxan a făcut un adevărat miracol la acea fază şi a scos balonul.

Gazdele s-au aruncat imediat în atac, iar în cele din urmă acest lucru a dat roade. Atacantul Dumitru Vornişel a deschis scorul cu un şut de la distanţă în minutul 28. Pentru fostul internaţional de tineret moldovean a fost al şaselea gol înscris în actualul sezon al Diviziei A.

Olimpia a încercat să revină după acest şoc şi a avut ocazii la poarta lui Saxan. Acelaşi Bojîi şi Victor Mudrac n-au reuşit restabilirea egalităţii, deşi au avut ocazii bune de a marca. Lovitura de graţie a fost aplicată de Maxim Bogacic în minutul 93.

Saxan - Olimpia 2-0 (1-0)

Goluri: Vornişel (28), Bogacic (93)

În celelalte partide s-au consemnat rezultatele:

FC Edineţ - Dinamo Auto 0-1, Tighina - Zimbru-2 1-3, Sfîntul Gheorghe - Gagauziya 5-3, Victoria - Dacia-2-Buiucani 0-1, Locomotiva - Intersport-Aroma 3-1, Maiak - Veris 0-7, Sheriff-2-Real Succes 10-0.