Milsami i-a administrat Sheriff-ului prima înfrângere în Divizia Naţională

Campioana Moldovei Sheriff Tiraspol a suferit prima înfrângere în Divizia Naţională. Viespele au cedat cu 0-3 pe terenul lui Milsami Orhei.

Sheriff a dominat cu autoritate primele 20 de minute, însă elevii lui Mihai Stoichiţă nu au reuşit să înscrie un gol rapid. Pe un vânt năprasnic Milsami s-a apărat şi a rezistat cu greu presiunii celor de la Sheriff. Vulturii au avut probleme la fazele fixe.

Contrar cursului jocului scorul a fost deschis de Milsami în minutul 37. Românul Valerian Gîrlă a driblat câţiva jucători şi l-a executat cu sânge rece pe Stoyanov. Peste un minut orhenienii îşi puteau dubla avantajul: Gheorghe Boghiu a tras de puţin pe lângă poarta bulgarului Stoyanov.

Sheriff a trecut din nou la cârma jocului, însă elevii lui Ştefan Stoica s-au apărat compact. La pauză Milsami a plecat la cabine cu avantaj de un gol. Partea a doua a început cu atacurile celor de la Sheriff. Alexandru Dedov i-a dat emoţii lui Negai cu un şut dinafara careului. Şi din nou contrar jocului Milsami a punctat din nou în minutul 55. Giullherme De Paula l-a lobat perfect pe portarul Stoyanov care a ieşit hazardat dintre buturi.

Gheorghe Boghiu a însris în minutul 81 al treilea gol al orheienilor după o altă greşeală a lui Stoyanov.

Milsami - Sheriff 3-0 (1-0)

Goluri: Gîrlă, 37 - 1-0, Guillherme, 55 - 2-0, Boghiu, 81 - 3-0

Milsami: Negai, Simao, Wellington, Sosnovschi,Gheţi, Gîrlă (Traore, 88), Guillherme (Fernandes, 84), Ferreira, Stoleru (Călugher, 90+2), Casabella, Boghiu (Stadiiciuc, 87).

Sheriff: Stoyanov, Apatic (Luvannor, 46), Samardzic, Haceaturov, Metoua (Tănasă, 73), Onică, Rouamba, Balima, Dedov, Paşcenco (Stanojevic, 63), Pesic (Dadu, 46).

Rivala Sheriff-ului Dacia a profitat de acest insucces şi a reuşit să câştige cu 1-0 pe Rapid şi s-a apropiat la 8 puncte în clasament. Lupii galbeni au început în forţă acest meci. Chiar în minutul 5 Slaven Stjepanovic a trimis balonul în transversala lui Livşiţ. Milos Krkotic putea deschide şi el scorul în minutul 17. Muntenegreanul l-a iertat însă pe Livşiţ. Acelaşi Livşiţ a intervenit la şutul lui Krkotic care a ratat o ocazie monumentală.

Ghinionul s-a ţinut scai de Dacia la jumătatea primei reprize. Ghenadie Orbu a fost nevoit să intre pe teren în locul lui Lucas De Lima, după ce brazilianul s-a accidentat. Rapid a ameninţat rar poarta lui Matiughin. Dumitru Bacal a tras de la distanţă, însă şi la mare distanţă de poartă. Deşi Nicolae Josan a fost activ în primele 45 de minute, vicecampionii au încheiat la egalitate contra finalistei Cupei Moldovei din 2012.

La reluare Dacia şi-a continuat sarabanda ratărilor prin acelaşi Milos Krkotic care a tras peste poartă din 6 metri. Din nou Krkotic l-a făcut mare pe Livşiţ care a intervenit salvator în minutul 59. Rapidiştii au replicat prin Anatol Doroş care a tras din lovitură liberă în baraţele fostului internaţional.

Tot răul spre bine: Dacia a dechis scorul prin Nicolae Josan cae l-a învins cu un şut sub bară pe Livşiţ în minutul 73.

Dacia - Rapid 1-0 (0-0)

Gol: Josan, 73 - 1-0

Dacia: Matiughin, Posmac, Lucas (Orbu, 27), Ilescu, Popovici, Mamah, Guira, Josan, Stjepanovic (Carauş, 88), Krkotic, Cairo (Pavlov, 90).

Rapid: Livşiţ, Jardan, Hauşi, Rusu, Gouffe, Plămădeală, Doroş, Tofan (Ebuzoeme, 65, Franţuz, 75), Bacal, Maxim, Odwong (Bugneac, 56).

Olimpia - Speranţa 2-0 (1-0)

Gol: Toyoshima, 6 - 1-0, Pogreban, 85 - 2-0