Steaua - Dinamo 85-83. Oaspeţii au marcat 15 coşuri de 3 puncte

01 февраля 2016

**VIDEO** Steaua - Dinamo 85-83. Oaspeţii au marcat 15 coşuri de 3 puncte

Meci incredibil în etapa a 18-a din Liga Naţională - Steaua a câştigat derby-ul cu Dinamo, chiar dacă alb-roşiii au marcat nu mai puţin de 15 coşuri de trei puncte.

Gazdele au început bine şi la pauza mare aveau opt puncte avans, 38-30. Steliştii au continuat să domine şi s-au distanţat la 14 puncte în sfertul trei. Marea rivală a rămas în meci datorită aruncărilor de la distanţă. Dinamo a reuşit 6 coşuri consecutive de trei puncte şi a relansat disputa.

Jucătorii lui Claudiu Fometescu au rezistat cu greu pe final - Titus Nicoară a fost decisiv, cu 28 de puncte şi 12 recuperări în meci. În ultimele secunde, Sutalo şi Babkauskas au păstrat speranţele în tabăra "alb-rosiilor", însă Dinamo nu a reuşit măcar să împingă meciul în prelungiri.

S-a terminat 85-83 şi Steaua şi-a învins pentru a doua oară marea rivală în actuala ediţie de campionat.