**VIDEO** Empoli - Napoli 4-2. Trei autogoluri, o foarfecă și șanse mici pentru napoletani să prindă UCL

Meci cu trei autogoluri între Empoli şi Napoli! Gazdele s-au impus cu 4-2 în faţa echipei lui Rafael Benitez, care a rămas pe locul 4 în Serie A, la 5 puncte în spatele Romei, ocupanta ultimei trepte a podiumului în Italia.

Fără griji în privința retrogradării, Empoli a făcut un meci mare împotriva lui Napoli! Massimo Maccarone a deschis scorul după doar 7 minute de joc. Napoli nu a avut replică, iar pe final de repriză a mai încasat două goluri. Britos și-a trimis mingea în poartă, iar Saponara a făcut 3-0 cu o foarfecă de efect.

În repriza secundă, Napoli a redus din diferență, grație unui fundaș advers: Laurini a deviat nefericit o minge respinsă de portar. A fost seara autogolurilor la Empoli. Raul Albiol l-a învins și el pe Andujar, iar gazdele au refăcut diferența de 3 goluri. Scorul final a fost 4-2.

Marek Hamsik a reusit al șaselea său gol din acest sezon. În urma eșecului, Napoli a rămas însă pe locul al patrulea, la 5 puncte în spatele Romei.