Chicago Blackhawks a obţinut prima VICTORIE în finala Cupei Stanley

Chicago Blackhawks a făcut primul pas spre câştigarea Cupei Stanley. Formaţia pregătită de Joel Quenneville s-a impus în primul meci din finală în faţa formaţiei Tampa Bay Lightning.

Chicago Blackhawks a obţinut prima victorie în finala Cupei Stanley după ce a învins în deplasare Tampa Bay Lightning cu scorul de 2-1.

Jucătorul echipei gazde, Alexander Killorn a deschis scorul după doar patru minute de joc. Rezultatul de 1-0 s-a păstrat până în ultimele şapte minute ale celei de-a treia perioade, atunci când Chicago Blackhawks a dat lovitura.

Finlandezul Teuvo Teravainen a reuşit să egaleze, iar peste câteva minute Antoine Vermette a marcat golul victoriei, stabilind scorul final.

Cel de-al doilea meci din marea finală a Cupei Stanley dintre Tampa Bay Lightning şi Chicago Blackhawks va avea loc pe şapte iunie, la fel în Florida. Echipa care va obţine prima patru victorii va câştiga prestigiosul turneu.

Chicago Blackhawks joacă în finala Cupei Stanley pentru a treia oară în ultimii cinci ani, în timp ce Tampa Bay Lightning a ajuns în finală pentru prima dată după o pauză de 11 ani.