Argentinienii au învins cu 1 la 0 naționala Belgiei

Argentina și Olanda sunt ultimele echipe calificate în semifinalele Cupei Mondiale. Argentinienii au învins cu 1 la 0 naționala Belgiei, datorită unui gol marcat în minutul 8.

Reușita i-a aparținut lui Gonzalo Higuain. Argentina nu a mai jucat o semifinală de la Mondialul din 1990, din Italia, în timp ce belgienii au ratat prima calificare în penultimul act al competiției din ultimii 28 de ani. Olanda a eliminat cu mari emoții revelația Cupei Mondiale, Costa Rica.

După expirarea timpului regulamentar, scorul a rămas 0-0, iar meciul a ajuns în prelungiri. Câștigătoarea s-a decis la penalty-uri, unde batavii au marcat de patru ori și s-au calificat pentru a doua oară consecutiv în semifinale.

Argentina și Olanda vor lupta în meci direct pentru un loc în finală. În cealaltă semifinală se vor întâlni Brazilia și Germania. Meciurile vor avea loc pe 8 și pe 9 iulie.