Prima etapă a Cupei Mondiale de snowboard s-a desfăşurat pe stadionul Olimpic din Beijing

07 декабря 2014

Stadionul pe care s-a desfăşirat Olimpiada de vară de la Beijing în 2008 a devenit gazda şi pentru sporturile de iarnă. Pe arena care mai e numită şi "Cuib de pasăre" s-a desfăşurat prima etapă a Cupei Mondiale de snowboard.

Organizatorii primei etape a Cupei Mondiale de snowboard au instalat o pârtie specială cu o lungime de 165 de metri cu două rampe pe terenul stadionului Olimpic din Beijing. La concurs au participat 24 de sportivi, care au făcut un spectacol adevărat pentru mii de spectatori prezenţi la eveniment.

Etapa inaugruală a Cupei Mondiale a fost dominată de norvegieni. Pe primul loc s-a clasat Emil Ulsletten. Acesta l-a învins în finală pe compatriotul său, Stale Sandbech. Al treilea norvegian de pe podium a fost Torgeir Bergrem.

A doua etapă a Cupei Mondiale de snowboard va avea loc pe 16 ianuarie, în oraşul austriac Innsbruck.