SUA - Slovenia 119-76. Americanii au 17 victorii consecutive la CM

010 сентября 2014

**VIDEO** SUA - Slovenia 119-76. Americanii au 17 victorii consecutive la CM

ÎN DIRECT la Digi Sport 3, Slovenia a rezistat doar jumătate de meci contra Statelor Unite, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de baschet.

În pauza mare, americanii conduceau cu 49-42, după o prestație curajoasă a adversarilor. Partea secunda a adus, însă, dezastrul pentru Slovenia. Naționala antrenată de Mike Krijevski a punctat pe bandă rulantă și meciul de la Barcelona s-a terminat cu o diferență de peste 40 de puncte în favoarea americanilor, 119-76.

În ultimul sfert, slovenii au mai izbutit doar 12 puncte, spre deosebire de cele 33 ale americanilor, care au făcut spectacol pe final.

Klay Thompson a fost principalul marcator al partidei, cu 20 de puncte, urmat de Harden și Faried, cu câte 14 puncte reușite.

Americanii au ajuns, astfel, la 17 victorii consecutive la turneele finale ale Campionatului Mondial, unde sunt neînvinși din septembrie 2006.