010 сентября 2014

**VIDEO** Neymar a semnat ratarea serii la meciul amical dintre Brazilia și Ecuador. Bară din 3 metri!

Brazilia a câștigat cu 1-0 meciul amical cu Ecuador, disputat la New Jersey, însă nu golul lui Willian a atras cele mai multe priviri.

Faza serii i-a aparținut lui Neymar, noul căpitan al gazdei Mondialului din această vară. În minutul 47, decarul "Selecao" a ratat din 3 metri, trimițând în bară după o centrare care îl lăsase singur cu poarta goală.

Singurul gol al partidei a fost înscris de Willian (30), dar ecuadorienii au fost aproape de egalare şase minute mai târziu, când Enner Valencia a trimis mingea în bară. Tot atacantul lui West Ham United a avut o bună şansă de gol în minutul 61, când Filipe Luis a respins de pe linia porţii mingea expediată de Valencia.

Amicalul a făcut parte din turneul Brasil Global Tour și a fost al doilea câștigat la rând de echipa lui Dunga, după ce a învins cu același scor în fața Columbiei.

ECHIPELE:

Brazilia: Jefferson - Danilo (Gil, 89), Marquinhos, Miranda, Filipe Luis - Luiz Gustavo (Fernandinho, 73), Ramires (Elias, 68), Willian (Ricardo Goulart, 46), Oscar (Everton Ribeiro, 46) - Neymar, Diego Tardelli (Phillipe Coutinho, 66);
Selecţioner: Dunga;

Ecuador: Alexander Dominguez - Juan Carlos Paredes, Luis Cangá, Frickson Erazo, Walter Ayoví - Segundo Castillo, Christian Noboa, Renato Ibarra (Fidel Martínez, 82) - Juan Cazares (Daniel Angulo, 66), Junior Sornoza (Joao Rojas, 46), Enner Valencia;
Selecţioner: Sixto Vizuete.

Arbitru: Edvin Jurisevic (SUA).