Meciuri pe muchie de cuțit în liga profesionistă nord-americană de hochei pe gheață!
În toate cele trei partide din ultima "Hockey Night" la finele timpului regulamentar a fost consemnată egalitatea și învingătoarele au fost decise în prelungiri sau chiar în seriile de departajare.
Derby-ul Conferinței de Vest s-a jucat la Saint Louis, unde Blues din localitate au întâlnit-o pe Chicago Blackhawks. Artemi Panarin de la oaspeți a fost principalul actor al meciului, el apucând să facă de toate.
Rusul i-a dat pasa de gol slovacului Marian Hossa la deschiderea scorului, s-a bătut cu Scottie Upshall și, în over-time, a marcat golul decisiv prin care Blackhawks a învins cu 2-1.
Tot în prelungiri Columbus Blue Jackets s-a impus cu 3-2 în faţa formaţiei Anaheim Ducks. Zach Werenski a marcat golul victoriei gazdelor.
Atât timpul regulamentar, cât şi cele 5 minute de prelungiri ale meciului dintre Ottawa Senators şi Buffalo Sabres nu au stabilit învingăroarea, scor 1-1.
În seria de departajare Senators au câştigat datorită golului înscris de Bobby Ryan.