Nigeria și Camerun, favorite la calificarea la CM 2014, după rezultatele din turul play-off-ului african

014 октября 2013

></p><p>Selecționatele <strong>Nigeriei (foto)</strong> și <strong>Camerunului</strong> sunt favorite la calificarea la Campionatul Mondial de anul viitor din Brazilia, după rezultatele favorabile obținute în deplasare în meciurile tur ale barajului african. Nigeria a învins cu 2-1 în <strong>Etiopia</strong>, în timp ce Camerun a reușit un 0-0 în <strong>Tunisia</strong>.</p><p>Campioana Africii s-a văzut condusă din minutul 56, când <strong>Behalu Assefa</strong> l-a păcălit pe goalkeeperul Vincent Enyeama cu un șut-centrare prins de nigerian în spatele liniei de poartă. În minutul 67, oaspeții au egalat, prin <strong>Emmanuel Emenike</strong>, același care avea să stabilească și scorul final în ultimul minut, din penalty. Campioana Africii are, așadar, prima șansă, înaintea returului de pe teren propriu, de a se califica la CM 2014.</p><p><span style=Vezi rezumatul partidei Etiopia-Nigeria 1-2:

În celălalt meci al serii în barajul de calificare la Mondiale, Camerun a reușit să nu piardă în deplasare, în Tunisia, la capătul unui meci cu ocazii de ambele părți. Cu Samuel Eto'o în teren 90 de minute, revenit la națională după ce se retrăsese, la rugămintea președintelui Paul Biya, „leii neîmblânziți” se pot considera pe jumătate calificați la turneul final din Brazilia, deși un egal cu gol marcat în retur îi trimite pe maghrebieni în America de Sud.

Vezi rezumatul partidei Tunisia-Camerun 0-0:

În ultimul meci din barajul african de calificare la CM 2014, Ghana va întâlni Egiptul marți, 15 octombrie.