Bicfalvi a oferit pasa decisivă în surpriza etapei I din Ucraina

Nici n-a început bine și campionatul Ucrainei a înregistrat deja prima surpriză, iar printre protagoniști este și un român. Eric Bicfalvi a fost decisiv pentru formația sa, Volyn Lutsk, în deplasarea de la Kiev, unde a smuls un egal, 1-1, pe terenul lui Dinamo.

În chiar minutul doi al întâlnirii din capitala ucrainiană Iaroslav Kinash a recuperat o minge la centrul terenului, i-a pasat lui Bicfalvi, acesta a pătruns și i-a retrimis în adâncime lui Kinash, care a șutat peste portarul Shovkovsky.

Dinamo a egalat în minutul 28, prin Mbokani, dar n-a reușit mai mult și a pierdut încă din prima rundă două puncte față de marele rival, Șahtiorul lui Mircea Lucescu.

Și asta pentru că echipa din Donetsk a câștigat pe teren propriu partida cu Zakarpatia Uzhorod, scor 2-0. La învinși a debutat Alexandru Dandea, fundașul central adus în această vară de la Dinamo, el fiind titular și integralist.