**VIDEO** Gafă uriașă comisă de Arlauskis la națională: a vrut să respingă, dar a trimis mingea-n poartă!

Venit după o serie de partide remarcabile reușite în tricoul Stelei, portarul lituanian Giedrius Arlauskis a comis o mare eroare la echipa națională, în preliminariile Euro 2016.

Considerat om de bază al balticilor, Arlauskis i-a dezamăgit pe fanii lituanieni în partida cu Elveția, jucată la St. Gallen. În minutul 66, "Arla" a vrut să boxeze mingea din fața porții după o fază fixă, dar și-a trimis balonul în propria plasă, cu o eroare inexplicabilă.

Acesta și-a pus mâinile în cap după eroarea care a permis deschiderea scorului pe AFG Arena, iar lituanienii au acuzat din plin șocul. Doar două minute mai târziu, fundașul Fabian Schar, de la FC Basel, a marcat pentru 2-0 și a stabilit practic soarta celor trei puncte.

În această perioadă, Arlauskis negociază prelungirea contractului cu Steaua, dar despre acesta s-a spus că ar avea și alte oferte importante din Vest. El a strâns 16 selecții la reprezentativă.