016 декабря 2015

**VIDEO** BCMU Piteşti - Phoenix Galaţi 89-77. A patra victorie pe teren propriu, în acest sezon

În direct la Digi Sport, BCMU Piteşti a reuşit a patra victorie pe teren propriu din acest sezon, în faţa lui Phoenix Galaţi. Gazdele au luat un avans de cinci puncte la finalul primului sfert, dar diferenţa a scăzut la doar trei puncte la pauza mare.

Echipa antrenată de Jovica Arsic a forţat în sfertul al treilea, la capătul căruia conducea cu 65-48. Moldovenii nu au mai putut remonta diferenţa, iar BCMU Piteşti a obţinut a şasea victorie stagională, cu 89-77.

Sârbul Peda Stamenkovic a fost MVP-ul gazdelor, cu 23 de puncte, trei recuperări şi şapte pase decisive, în timp ce ucraineanul lui Phoenix, Yaroslav Lemyk, a încheiat partida cu 26 de puncte, trei recuperări şi un assist.