Alba Blaj - Ştiinţa Bacău 1-3. Victorie de moral înainte de Liga Campionilor

**VIDEO** Alba Blaj - Ştiinţa Bacău 1-3. Victorie de moral înainte de Liga Campionilor

Startul returului Diviziei A1 a adus şi primul derby al anului. În direct la Digi Sport, campioana ultimelor două ediţii, Ştiinţa Bacău, s-a luptat pentru puncte în deplasarea cu Alba Blaj.

Gazdele au avut un început slab. Au fost conduse cu un incredibil 14-2 şi au reuşit doar 14 puncte în primul set. Voleibalistele antrenate de Darko Zakoc au forţat revenirea şi şi-au trecut în cont actul secund, cu 25-22. Alba Blaj a avut 4-0 în setul trei, dar Ştiinţa s-a impus clar, cu 25-18. Favoritele publicului au condus cu 14-8 în următorul set, dar nici de această dată nu au putut să îşi păstreze avantajul.

Moldovencele au câştigat cu 25-22 şi şi-au depăşit adversarele în clasament. Pentru Ştiinţa urmează meciul din Liga Campionilor, cu Nantes, transmis în direct de Digi Sport 2, miercuri, de la ora 17:00.