Naţionala de tineret a Moldovei a fost la un pas de a produce o surpriză la Cupa CSI

Naţionala de tineret a Moldovei a fost la un pas de a produce surpriza la Cupa CSI, turneu care se desfăşoară la Sankt-Petersburg. Reprezentativa noastră a condus cu 2-0 Rusia, însă s-a văzut egalată în ultimul minut al prelungirilor.

Moldova a deschis scorul în minutul nouă, prin fundaşul Daciei Mihai Roşca. La finalul primei reprize Radu Rogac, de la Zaria Bălţi, a dublat avantajul tricolorilor.

Rusia a redus din diferenţă imediat după pauză prin Alexei Evseev, care a înscris din lovitură de la 11 metri. Acelaşi Evseev a egalat în prelungiri, stabilind scorul final de 2-2.

În celălalt meci al grupei B, Letonia a remizat cu Kîrgîzstan, scor 1-1. Rusia este lider în grupă cu patru puncte, fiind urmată de Kîrgîzstan şi Moldova, cu câte 2 puncte.

Letonia este pe ultimul loc, cu doar un punct. Moldova va lupta pentru calificarea în sferturi în ultimul meci din faza grupelor, cu Letonia.