PSV Eindhoven poate fi considerată campioană a Ţărilor de Jos. A acumulat cele mai multe puncte

PSV Eindhoven a cucerit titlul de campioană în Olanda cu trei etape înainte de sfârşitul competiţiei. Acest lucru a fost posibil după ce PSV a învins cu 4-1 gruparea Heerenven şi are un avantaj de 12 puncte faţă de a doua clasată, Ajax.

PSV a întrerupt hegemonia lui Ajax în Campionatul Olandei. Echipa din Eindhoven  a câştigat titlul pentru a 22-a oară în istorie, reuşind să oprească Ajax, care a fost campioană în ultimele patru sezoane.

PSV şi-a asigurat titlul în partida de pe teren propriu cu echipa Heerenven. Gazdele conduceau în minutul 21 cu 2-0, după golurile marcate de Luuk de Jong şi Memphis Depay.

Patru minute mai târziu, Van den Berg a redus din diferenţă, însă PSV şi-a continuat recitalul până la sfârşitul meciului. Luuk de Jong şi-a trecut în cont dubla până la pauză, iar Luciano Narsingh a stabilit scorul final de 4-1 în minutul 88.

PSV Eindhoven a cucerit titlul în Olanda pentru prima dată din 2008 şi va evolua în grupele Ligii Campionilor după o pauză de şapte ani.